26.04.2024

Ruszył cykl szkoleń dla projektantów dróg

ORLEN Asfalt wspólnie z firmą TENSAR w kwietniu br. zainaugurował cykl seminariów szkoleniowych dla projektantów dróg. Jednym z głównych tematów spotkań są technologie asfaltowe, wpisujące się w kryteria zielonych przetargów w obszarze budownictwa drogowego.

Seminarium szkoleniowe dla projektantów, realizowane przez ORLEN Asfalt i TENSAR, to cykl czterech spotkań, podczas których prezentowane są technologie podnoszące jakość i trwałość budowanych dróg. W tym roku tematyka spotkań koncentruje się na zastosowaniu technologii asfaltowych oraz georusztów w kontekście europejskich kryteriów zielonych przetargów.

- W Grupie ORLEN już od kilku lat prowadzone są badania nad technologiami asfaltowymi, które mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu budownictwa drogowego na środowisko. Efektem naszych prac są produkty asfaltowe, które pozwalają na ograniczenie śladu węglowego inwestycji drogowej w całym cyklu życia nawierzchni, a także ułatwiają zastosowanie granulatu asfaltowego - materiału pochodzącego z recyklingu starych dróg asfaltowych. Podczas szkoleń prezentujemy wypracowane przez nas rozwiązania osobom odpowiedzialnym za projektowanie dróg w Polsce. To innowacyjne produkty, które już znajdują zastosowanie w praktyce, umożliwiając inwestorom oraz firmom wykonawczym spełnienie unijnych kryteriów zielonych przetargów – powiedziała Wiktoria Baranowska, Dyrektor Biura Badań, Rozwoju i Innowacji w ORLEN Asfalt.

Aktualnie w ofercie ORLEN Asfalt można znaleźć m.in. asfalty wysokomodyfikowane, które zwiększają trwałość konstrukcji nawierzchni i tym samym wydłużają cykl jej życia, w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. W ostatnim czasie spółka rozwinęła technologię specjalnych asfaltów, przeznaczonych do mieszanek mineralno-asfaltowych z dużą zawartością granulatu asfaltowego, pochodzącego z recyklingu starych nawierzchni asfaltowych. Dodatkowo, rozwijająca się gama produktów WMA (Warm Mix Asphalt) również wspiera ograniczenie zużycia energii i emisji CO2 w procesie realizacji inwestycji drogowych. Realizowane przez ORLEN Asfalt technologie idealnie wpisują się w „zielone” wymagania, przed których wdrożeniem stoi obecnie europejskie drogownictwo.

Unijne kryteria zielonych zamówień publicznych obowiązują w celu ułatwienia organom publicznym zakupu produktów, usług i robót mających ograniczony wpływ na środowisko. Stosowanie kryteriów jest obecnie dobrowolne, choć rekomendowane przez UE. W obszarze projektowania, budowy i utrzymania dróg kryteria te skupiają się na wydłużeniu cyklu życia nawierzchni, ograniczeniu śladu węglowego procesu inwestycyjnego oraz zastosowaniu w budowie dróg materiałów pochodzących z recyklingu.