24.10.2023

Najlepsi studenci drogownictwa spotkali się na Latającym Uniwersytecie Drogowym

Wydarzenie Latający Uniwersytet Drogowy zawitało do Bezmiechowej Górnej w Bieszczadach. W wydarzeniu udział wzięło trzydziestu najlepszych studentów drogownictwa z sześciu polskich politechnik. Głównym sponsorem dwudniowych warsztatów jest ORLEN Asfalt.

Gospodarzem szóstej edycji Latającego Uniwersytetu Drogowego była Politechnika Rzeszowska, ale w przygotowanie warsztatów dla studentów zaangażowały się także Politechnika Białostocka, Gdańska, Lubelska, Krakowska, Śląska, jak również pracownicy Biura Badań, Rozwoju i Innowacji ORLEN Asfalt. Dzięki zaplanowanym aktywnościom studenci mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu inżynierii drogowej, a także otrzymali jedyną w swoim rodzaju możliwość wizyty na inwestycji na drodze ekspresowej S19 Via Carpatia i przyjrzenia się z bliska maszynie TBM (Tunnel Boring Machine). Maszyna ta ma długość 112 m., waży 4360 ton, a jej zadaniem jest drążenie tunelu o średnicy ponad 15 metrów.  Podkarpacka społeczność w ramach przeprowadzonego w mediach plebiscytu nadała jej nazwę „Karpatka”.

Podczas warsztatów znalazło się również miejsce na integrację. Studenci wysłuchali m.in. prezentacji przeprowadzonej przez pracownika Laboratorium Badań Lotniczych i Kosmicznych Arkadiusza Bulandę. Na koniec chętne osoby mogły usiąść w kokpicie szybowca i poznać podstawy jego sterowania.

Projekt Latający Uniwersytet Drogowy (LUD) został zainicjowany w 2018 roku przez pracowników Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej i ORLEN Asfalt. Celem projektu jest wymiana oraz przekazywanie najzdolniejszym studentom drogownictwa doświadczeń naukowych i praktycznych w zakresie budownictwa drogowego, które niejednokrotnie wykraczają poza zakres programu zajęć na uczelniach. Poprzednie edycje warsztatów odbyły się w Białymstoku, Lublinie i Gdańsku.

Materiały prasowe: