17.02.2022

ORLEN Asfalt i Politechnika Białostocka będą pracować nad technologiami drogowymi przyjaznymi dla środowiska

Wymiana doświadczeń i wspólna praca nad rozwojem nowych technologii drogowych przyjaznych środowisku – to najważniejsze cele porozumienia podpisanego między ORLEN Asfalt i Politechniką Białostocką. Projekty badawcze, które zostaną uruchomione dzięki współpracy z uczelnią, to także szansa na systematyczne unowocześnianie nawierzchni drogowych.

Podpisane porozumienie określa dodatkową współpracę przy projektach badawczych, opracowywaniu i rozwoju nowych technologii drogowych, rozwiązywaniu problemów technologicznych występujących w procesie budowy nawierzchni drogowych, a także współpracę przy realizacji studenckich prac dyplomowych inspirowanych przez pracowników ORLEN Asfalt.

– Podpisana umowa to wyznaczenie nowych kierunków na przyszłość. Zacieśniamy współpracę z jednostką naukową, która dysponuje jednym z najlepiej wyposażonych laboratoriów drogowych w Polsce, w którym można prowadzić bardzo zaawansowane badania asfaltów i mieszanek mineralno-asfaltowych. Politechnika Białostocka to nie tylko znakomita infrastruktura, ale także ludzie, których pasją jest działanie na rzecz rozwoju technologii budowy dróg, a swoją wiedzą i doświadczeniem z pełnym oddaniem dzielą się ze studentami. Dlatego cieszymy się, że dzisiaj nasza współpraca wchodzi w nowy etap – mówi Paweł Wachnik, Prezes Zarządu ORLEN Asfalt.

– Nieustanny rozwój Zakładu Inżynierii Drogowej Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku kierowanego przez profesora Władysława Gardziejczyka, szeroki zakres prowadzonych w Zakładzie badań, także w ścisłej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym jest jednym ze składników potencjału Politechniki Białostockiej. Cieszymy się, że został dostrzeżony i doceniony przez ORLEN Asfalt – jednego z największych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dostawców asfaltów. Chcemy kontynuować i rozwijać wspólnie prowadzone projekty badawcze. Ich celem będzie szeroko pojęte unowocześnianie nawierzchni drogowych z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. To również zwiększa możliwości pracy kół naukowych na uczelni i wspólnego szerzenia najnowszej wiedzy i wymiany doświadczeń w zakresie drogownictwa w ramach prężnie rozwijającego się „Latającego Uniwersytetu Drogowego”, zainicjowanego właśnie na naszej Uczelni przez dr inż. Martę Wasilewską – mówi dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, I Zastępca Rektora, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej.

ORLEN Asfalt i Politechnika Białostocka już od kilku lat wspólnie realizują różnego rodzaju projekty dotyczące m.in. badań właściwości mieszanek mineralno-asfaltowych. Współpracują również przy edukacji studentów w ramach warsztatów „Latający Uniwersytet Drogowy”. To inicjatywa pracowników Politechniki Lubelskiej, Politechniki Białostockiej oraz ORLEN Asfalt. Następnie dołączyli do niej pracownicy i studenci z Politechniki Gdańskiej oraz Politechniki Rzeszowskiej. „Latający Uniwersytet Drogowy” to niestandardowy projekt, który wykracza ponad program studiów. Innowacyjne myślenie i energia studentów w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem pracowników naukowych to siła napędowa i możliwość kreowania nowoczesnych rozwiązań w drogownictwie – tworzenie lepszych, trwalszych i bardziej przyjaznych dla środowiska i użytkowników dróg w Polsce.