23.11.2023

ORLEN Asfalt udostępnia nową edycję Poradnika Asfaltowego

Tej jesieni ukazała się ósma edycja Poradnika Asfaltowego, autorstwa pracowników Badań, Rozwoju i Innowacji ORLEN Asfalt. Publikacja jest bezpłatna i można ją pobrać ze strony poradnikasfaltowy.pl.

Poradnik Asfaltowy to jedyna w Polsce publikacja, stanowiąca usystematyzowany zbiór wiedzy na temat lepiszczy asfaltowych oraz informacji na temat ich efektywnego wykorzystywania w praktyce. ORLEN Asfalt od 2007 roku wspiera branżę drogową w Polsce poprzez dostarczanie aktualnych informacji o asfaltach i mieszankach mineralno-asfaltowych.

W Poradniku opisane zostały właściwości asfaltów, ich funkcjonalność oraz wiele zagadnień związanych z ich produkcją, logistyką, czy wykorzystaniem do produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych.

Wiedza zawarta w publikacji może być przydatna na każdym etapie budowy dróg: od fazy projektowania, poprzez badania i rozwój, na wykonawstwie kończąc.

Autorzy w Poradniku Asfaltowym tłumaczą podstawowe kwestie związane ze stosowaniem asfaltów oraz bardziej skomplikowane zagadnienia, dotyczące badania ich właściwości. Z tego względu Poradnik może być wartościowym źródłem wiedzy zarówno dla osób, które znajdują się dopiero na początku swojej drogi pracy z asfaltami, jak i specjalistów w tej dziedzinie.

W tegorocznym wydaniu Poradnika Asfaltowego w większym stopniu niż w poprzednich edycjach skoncentrowano się na zagadnieniach związanych ze środowiskiem i produktami wspierającymi rozwiązania ekologiczne, ograniczające emisję CO2 czy zużywanie surowców naturalnych. Ma to związek z transformacją, jaką przechodzi nasza gospodarka oraz zmianami zachodzącymi w strategii Unii Europejskiej i które w niedalekiej przyszłości mogą zmienić obraz i funkcjonowanie polskiego drogownictwa.

Poradnik Asfaltowy 2023 można pobrać bezpłatnie w wersji papierowej lub elektronicznej ze strony poradnikasfaltowy.pl