13.11.2023

Nowa realizacja ORLEN Asfalt w ramach „Programu Innowacyjne Drogi Samorządowe”

Odcinek drogi, który pozwoli porównać nawierzchnię wykonaną w trzech różnych technologiach asfaltowych, wykonali ORLEN Asfalt i Zarząd Dróg Powiatowych w Braniewie w ramach współpracy w programie „Innowacyjne Drogi Samorządowe”. Celem projektu jest promocja innowacyjnych rozwiązań w budowie dróg lokalnych.

Droga powiatowa 1320N na trasie Lelkowo – Krzekoty w powiecie braniewskim to główny szlak transportowy w tym regionie, który dodatkowo jest mocno obciążony pojazdami transportującymi drewno. Z tego powodu Zarząd Dróg Powiatowych w Braniewie wytypował właśnie ten odcinek do realizacji w ramach programu „Innowacyjne Drogi Samorządowe”.

Do remontu zniszczonej nawierzchni drogi zastosowano trzy różne rodzaje asfaltu: tradycyjny asfalt drogowy, asfalt modyfikowany polimerem w celu poprawy jego właściwości oraz asfalt wysokomodyfikowany ORBITON HiMA, który jest obecnie produktem o najlepszych właściwościach użytkowych dostępnym na polskim rynku. Ponadto w każdym odcinku drogi zainstalowano czujniki odkształceń, które na dalszym etapie projektu pozwolą na dokładną ocenę „pracy konstrukcji drogi”. Ich zakup sfinansowała Politechnika Gdańska.

- Celem programu „Innowacyjne drogi samorządowe” jest promocja nowych i zarazem znanych nam już technologii asfaltowych, które wyraźnie przedłużają trwałość dróg, w porównaniu z powszechnie stosowanymi rozwiązaniami. Poprzez realizację takich przedsięwzięć, jak ten na obszarze Zarządu Dróg Powiatowych w Braniewie, możemy pokazać przewagę proponowanych przez nas technologii i zachęcić zarówno inwestorów, jak i firmy wykonawcze, do ich szerszego stosowania – mówi Paweł Wachnik, Prezes ORLEN Asfalt.

Program „Innowacyjne Drogi Samorządowe” został 2 lata temu zainicjowany przez ORLEN Asfalt.

Spółka ORLEN Asfalt należy do koncernu multienergetycznego ORLEN i jest jednym z największych w Europie Środkowej dostawców asfaltów, wykorzystywanych do budowy nawierzchni drogowych. Od 20 lat ORLEN Asfalt jest również liderem w dziedzinie rozwoju technologii asfaltowych. Spółka ma na koncie zrealizowanych ponad 100 projektów badawczych oraz 16 wdrożeń nowych produktów. ORLEN Asfalt aktywnie współpracuje również z samorządami i jednostkami akademickimi w zakresie rozwoju i promocji nowoczesnych technologii asfaltowych.

Materiały prasowe: